ÖZEL EĞİTİMDE DEVLET DESTEĞİ2006 yılında özel eğitim alanında yapılan yasal düzenlemeler, bu alanda hizmet veren özel özel eğitim kurumlarının yüzünü güldürdü. Bilindiği üzere engelli bireylere hizmet veren özel özel eğitim kurumları öğrenci ücretlerini öğrenci velisinin bağlı olduğu kurumdan, eğer kurum ödeme yapmıyorsa velinin kendisinden tahsil ediyordu. Bu kurum ödemelerinden de sadece S.S.K. ve Emekli Sandığı çalışanlarının faydalanma imkânı vardı.

Yapılan son düzenleme bu ikilemi ortadan kaldırdı. Artık engelli bireyin, özel özel eğitim kurumlarından aldığı özel eğitim hizmetlerinin ücreti devlet tarafından karşılanıyor.

Ailelerin bu yasal düzenlemeden yararlanmak için yapması gereken; hastaneden aldıkları “Tıbbi Rapor’’ ve Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nden aldıkları “Eğitsel Değerlendirme Raporu’’ ile çocuklarının engellerini ispatlamak ve kendilerine uygun bir özel özel eğitim merkezine başvuruda bulunmaktır.

Sonrasında başvuru yapılan merkez, engelli bireyi kayıt etmekte ve öğrencinin eğitim programını yaparak ilgili yerlerden ders ücretlerini sorunsuzca tahsil etmektedir.

Bu uygulamanın yapılması engelli bireylerin özel eğitim desteğinden faydalanmalarını arttırmıştır. Aileler yasal prosedürü tamamladıktan sonra çocuklarını rahatlıkla özel eğitim hizmetlerinden faydalandırabilmektedirler. Böylece tüketici durumda olan birçok engelli bireyin üretici duruma ya da en azından kendi kendine yeterli bir duruma gelmesi sağlanabilecektir.

Bununla birlikte özel özel eğitim kurumları devlet tarafından denetlenmekte ve olumsuz durumlar tespit edildiğinde gerekli yasal önlemler alınmaktadır.

Buraya kadar bir sorun yok aslında… Engelli bir çocuğa sahip olan ailelere böyle bir hizmetin yapılması oldukça hoş görünüyor. İnsanın “Şimdiye kadar nerdeydiniz? Bu kolaylığı neden göstermediniz?’’ diyesi geliyor.

Evet, oldukça olumlu bir uygulama ama bu ne yazık ki madalyonun bir yüzü bir de diğer yüzü olduğunu unutmamak gerekir. Bir de diğer yüzüne bakalım.EĞİTİM MERKEZİ Mİ DÜKKAN MI ?Engellilere özel eğitim hizmeti veren özel özel eğitim merkezleri yasal isimleri ne olursa olsun birer eğitim kurumudur. Buralarda aileler ve çocukları kendileri için yaşamlarını kolaylaştıracak hizmetleri devlet aracılığı ile satın almaktadırlar.

Sorun, artık bir rant haline gelmiş olan özel eğitim hizmetlerinin bu uygulama ile çok daha değerli bir pazar özelliği kazanmış olmasıdır.

Sahada çalışan bizler yasalara uygun olsa bile bazı özel özel eğitim kurumlarının zaman zaman birebir okul rehberlik servisleri ve ailelere ulaşarak gerekli prosedürü takip ettirip kendilerine öğrenci sağladıklarına şahit oluyoruz. Diyeceksiniz ki “bunda ne var ve hatta bu kurumların engelli bireylere ulaşarak onları özel eğitim hizmetlerinden faydalandırması oldukça olumlu bir yaklaşım değil mi?”

Bu her ne kadar engelli bireyin ve ailesinin yararına gibi görünse de aslında yasal yollar takip edilerek verilen hizmet suiistimal edilebilmekte. Engelli bireyler ve ailelerine birer müşteri gözüyle bakılmakta. Ne yazık ki, rekabet o kadar büyük ve yasalara uygun ki yapılacak hiçbir şey yok. Bizler sahanın içinde sadece durumu seyretmekle kalıyoruz. Engelli öğrencilerin özel eğitim hizmetlerinden yararlanması bizleri de çok mutlu ediyor ama diğer taraftan onların müşteri gibi görülmelerine engel olamıyoruz.

Eğitimi amacına uygun yapmak çok da zor olmasa gerek. Zaten mağdur durumda olan engelli ve ailelerini birer müşteri olarak algılamak bizim ne soysa kültürel yapımıza ne de eğitim anlayışımıza sığmaz. Unutulmaması gereken;özel özel eğitim merkezleri birer eğitim kurumudur…dükkan değil..ÖZLEM TİRYAKİOĞLU

Zihin Engelliler Sınıfı ÖğretmeniÖzlem TİRYAKİOĞLU (Zih.Eng. Snf.Öğrt.)
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


Bu Sayfayı Paylaş
Facebook! Reddit! Del.icio.us! Mixx! Free and Open Source Software News Google! Live! StumbleUpon! TwitThis Joomla Free PHP
Yorumlar (1)add comment

Nesibe said:

0
...
Devlet herkese açma hakkı verirse bu sahtelikler devam eder ve bizler de boştan yere okumuş oluruz. E��itim kurumu değil devleti dolandırma kurumu
 
Şubat 20, 2011
Oy sayısı: +0

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy

Üye Giriş